Nauki Biomedyczne

Dostępne tematy badawcze:

J4. Pharmacology of coronary endothelium in acute decompensated heart failure (prof. dr hab. Stefan Chłopicki & dr Grzegorz Kwiatkowski)

Supervisors:

prof. dr hab. Stefan Chłopicki
dr Grzegorz Kwiatkowski

Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics

Project description:

Rapid exacerbation of heart failure, also known as acute decompensated heart failure, is a growing medical problem with acute decompensated heart failure, representing 2% of all hospitalization in Europe and being the leading cause of hospitalization for people over 65 years. Given the absence of effective treatment, and the low effectiveness of ‘classical’ pharmacological treatments used in heart failure, there is unmet need for to explore other mechanisms driving the acute decompensation in heart failure.

Post-translational modifications involving O-GlcNAcylation is a recently discovered mechanism that play an important role in the regulation of cardiac metabolism [1] but its role in the regulation of vascular function is not well-know. In this project vascular effects of pharmacology of O-GlcNAcylation will be studied in the context of acute decompensation of hear failure as O-GlcNAcase inhibition improve the phenotype of acute decompensated heart failure and this effect could be in part mediated by vascular effects in coronary circulation.

On the methodological level this research project is based on interdisciplinary, state-of-the art methodologies used in our recent studies including e.g.; Magnetic Resonance Imaging – MRI to assess cardiac and endothelial function in vivo in mice, or the isolated perfused heart [2-5], vascular preparations for functional and metabolomic studies of peripheral vessels [6] complemented with proteomic and O-GlcNAcylation studies. Finally project will involve characterization of in vitro phenotype of primary endothelial cells isolated from mice with decompensated heart failure. The research is carried out in the frame of ERA4Health Joint Transnational project entitled “O-GlcNAcase Inhibition in Acute Decompensated Heart Failure (GANDHI)” realized at JCET in the close collaboration with partners from Rouen University (leader), Institut Pasteur in Lille, and Maastricht University, Cardiovascular Research Institute Maastricht (CARIM).

References:

[1] R. Gélinas, et a., AMP-Activated Protein Kinase and O-GlcNAcylation, Two Partners Tightly Connected to Regulate Key Cellular Processes. Front Endocrinol (Lausanne), 2018 Sep 13:9:519. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30271380/

[2] G.Kwiatkowski et al., MRI-based in vivo detection of coronary microvascular dysfunction before alterations in cardiac function induced by short-term high-fat diet in mice. Sci Rep 2021 Sep 23;11(1):18915. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34556779/

[3] G.Kwiatkowski et al., Retrospectively gated ultrashort-echo-time MRI T1 mapping reveals compromised pulmonary microvascular NO-dependent function in a murine model of acute lung injury. NMR Biomed 2024 May;37(5):e5105. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38225796/

[4] P. Efentakis et al., Early microvascular coronary endothelial dysfunction precedes pembrolizumab-induced cardiotoxicity. Preventive role of high dose of atorvastatin. Basic Res Cardiol 2024 Mar 23. doi: 10.1007/s00395-024-01046-0. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38520533/

[5] P.Berkowicz et al., Accelerated ageing and coronary microvascular dysfunction in chronic heart failure in Tgαq*44 mice. Geroscience ,2023 Jun;45(3):1619-1648. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36692592/

[6] Karas A, et al., Functional deterioration of vascular mitochondrial and glycolytic capacity in the aortic rings of aged mice. Geroscience. 2024. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38418756/

Nauki Biomedyczne

Rekrutacja na program kształcenia Nauki Biomedyczne
w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
język kształcenia: angielski

Nauki Biomedyczne to program kształcenia o silnym interdyscyplinarnym, międzynarodowym, międzysektorowym wymiarze badawczym i szkoleniowym.

Rekrutujemy naukowców na wczesnym etapie kariery (Early Stage Researchers) w otwartym naborze, skierowanym do najbardziej utalentowanych i zmotywowanych naukowców w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych. Proces rekrutacji będzie zgodny z wytycznymi zawartymi w kodeksie postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych i Europejskiej Karcie Naukowca, zapewniając przejrzystość procesu rekrutacji w oparciu o zasługi i umiejętności kandydatów. Proces rekrutacji nie będzie dyskryminował kandydatów ze względu na ich cechy osobiste.

Kształcenie będzie skoncentrowane na zainteresowaniach i wiedzy specjalistycznej naukowców pracujących w jednej z trzech jednostek:

Program obejmuje różne obszary biologii:

• syntetyczną,
  • strukturalną,
  • molekularną,
  • komórkową,
  • rozwojową

i wykorzystuje rośliny, wirusy, bakterie, bezkręgowce i kręgowce. Program jest również powiązany z interdyscyplinarnymi badaniami w biomedycynie śródbłonka.

Doktoranci, którym zaoferujemy miejsce w Szkole Doktorskiej, otrzymają pełne stypendium finansowane przez polski rząd niezależnie od narodowości.

Kandydaci są rekrutowani na konkretne tematy badawcze oferowane przez potencjalnych promotorów.

Zachęcamy naszych studentów do angażowania się w szeroki zakres działalności naukowej grup badawczych MCB, JCET i Solaris. Jest to również doskonała okazja, aby nauczyć się myśleć interdyscyplinarnie i budować nowe umiejętności.

Program prowadzony jest w języku angielskim w systemie ośmiosemestralnym.

Podczas studiów nasi studenci powinni uczestniczyć w kursach szkoleniowych w zakresie uniwersalnych i ogólnych umiejętności badawczych, uczestniczyć w działaniach studenckich i zewnętrznych, regularnie prezentować swoją pracę i uczestniczyć w seminariach.