Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 61/X/2022 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 26.10.2022 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2023/2024, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza

konkurs na 1 doktoranta/doktorantkę ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego na program kształcenia Chemia w ramach projektu OPUS25 2023/49/B/ST4/01785 zatytułowanego: Wielopoziomowa chiralność, odwracalność i polimorfizm superstruktur fibryli amyloidowych. Kierowniczka projektu, dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ (Grupa Spektroskopii Chiralooptycznej, Zakład Fizyki Chemicznej, Wydział Chemii UJ) oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie:

 

"Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur"

 

Opis projektu badawczego:

Projekt podejmuje aktualne wyzwania w chemii włókien amyloidowych. Projekt zakłada analizę strukturalnego polimorfizmu fibryli amyloidowych otrzymanych in vitro, w szczególności związanego ze złożoną i wielopoziomową chiralnością struktur włókien; analizę strukturalnych cech włókien, prowadzących do otrzymania odwracalnych struktur oligomerów i dojrzałych fibryli; analizę zdolności do modyfikacji strukturalnych utworzonych dojrzałych włókien amyloidów oraz analizę zasiewania heterologicznego. Unikalnym aspektem badań będzie zastosowanie wibracyjnych technik spektroskopii chiralooptycznych: Ramanowskiej Aktywności Optycznej (ROA) oraz Wibracyjnego Dichroizmu Kołowego (VCD), które w połączeniu z innymi metodami spektroskopowymi oraz mikroskopowymi pozwolą na analizę skrętności struktur fibryli amyloidowych na różnych poziomach ich architektur oraz korelację cech chiralnych z odwracalnością formowania fibryli, zdolnością do modyfikacji strukturalnych po ich utworzeniu oraz pamięcią wzorca. Wyniki uzyskane w projekcie mogą prowadzić do lepszego zrozumienia i kontroli tworzenia się włókien amyloidowych, co ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu amyloidozom i dla projektowania stabilnych, opartych na fibrylach nanomateriałów o poszukiwanych właściwościach.

Profil kandydata/kandydatki:

  • Tytuł magistra chemii, chemii medycznej, biochemii lub kierunków pokrewnych
  • Podstawowa znajomość spektroskopii molekularnej, mile widziane doświadczenie w pomiarach spektroskopowych
  • Zainteresowanie tematyką projektu oraz motywacja do wzięcia udziału w planowanych badaniach (zobacz wyżej)
  • Biegła znajomość języka angielskiego (poziom B2 lub wyższy)

Oferujemy:

  • Możliwość wyjazdu na staże zagraniczne
  • Dodatkowe stypendium przez cały czas trwania projektu

Konkurs przeprowadzi komisja rekrutacyjna, a jego wyniki będą podstawą do przyjęcia wybranego kandydata/kandydatki.

Harmonogram konkursu:

  1. Ogłoszenie o konkursie na stronie www Szkoły Doktorskiej: 19.01.2024
  2. Otwarcie konkursu (rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 2.02.2024
  3. Termin przesyłania aplikacji (zakończenie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 2.04.2024
  4. Egzaminy wstępne: 8.04.2024 - 9.04.2024
  5. Ogłoszenie wyników: 11.04.2024
  6. Wpisy: 12.04.2024
  7. Wpisy (lista rezerwowa): 15.04.2024
  8. Oczekiwany termin rozpoczęcia kształcenia: 1.05.2024

Procedura rekrutacji

Prosimy o umieszczenie dokumentów aplikacyjnych w elektronicznym systemie IRK (irk.uj.edu.pl)

Wszelkie pytania w sprawie niniejszej rekrutacji proszę kierować do kierownika projektu na adres email: agnieszka.kaczor@uj.edu.pl

Dodatkowe informacje

W przypadku narażenia na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, kandydat w momencie wpisu otrzymuje skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Kandydat jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym przez kierownika programu terminie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia.

Dyplomy ukończenia studiów wyższych uzyskane za granicą powinny być:

  1. opatrzone apostille, gdy kraj wydający dokument jest objęty Konwencją znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzoną w Hadze 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938) lub
  2. poddane legalizacji, w pozostałych przypadkach. W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek Kierownika grantu Dyrektor Szkoły Doktorskiej NŚiP może odstąpić od wymogu przedstawienia apostille lub poddania legalizacji dyplomów ukończenia studiów wyższych lub innych dokumentów. Do każdego dokumentu wydanego w języku innym niż polski lub angielski kandydat jest zobowiązany załączyć poświadczone tłumaczenie na język polski lub angielski.

Zakwaterowanie:

Istnieje możliwość starania się o miejsce w Domu Doktoranta. O otrzymaniu miejsca decyduje dostępność wolnych miejsc i spełnienie warunków opisanych na stronie Towarzystwa Doktorantów.

WAŻNE:

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Złożenie ślubowania dokonuje się poprzez złożenie osobistego podpisu pod treścią ślubowania w biurze Programu Kształcenia.

Ubezpieczenie zdrowotne:

W przypadku zatrudnienia w ramach grantu, ubezpieczenie zdrowotne będzie opłacane przez pracodawcę (Uniwersytet Jagielloński) niezależnie od kraju pochodzenia doktoranta. W przypadku rezygnacji z zatrudnienia, obowiązują ogólne zasady:

  1. Obywatele Polski, Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz posiadający Kartę Polaka, do 26 r. ż. powinni być ubezpieczeni jako członkowie swoich rodzin, jeśli te posiadają ubezpieczenie na terenie UE/EFTA. Ubezpieczenie potwierdzają aktualną kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego) wydaną w kraju zgłoszenia do ubezpieczenia. Po ukończeniu 26 r. ż. będą składać wnioski o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym na UJ.
  2. Pozostali doktoranci muszą we własnym zakresie opłacać sobie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS (na podstawie umowy zawartej w placówce NFZ) lub wykupić ubezpieczenie komercyjne o sumie gwarancyjnej nie mniejszej niż 30000 EUR. Mogą posiadać obydwa wymienione ubezpieczenia. Niewystarczające jest posiadanie wyłącznie pakietów (abonamentów) medycznych w prywatnych placówkach, ponieważ nie pokrywają one kosztów ewentualnej hospitalizacji. Rekomendujemy, by każdy kandydat, w szczególności kandydat – cudzoziemiec przed przyjazdem do Polski wykupił ubezpieczenie na czas podróży oraz minimum pierwszy miesiąc pobytu w Polsce (do momentu załatwienia formalności po przyjeździe).
Recommended
RamanSense: Metabolomics based on Enhanced Stimulated Raman Microscopy (prof. dr hab. Małgorzata Barańska)

RamanSense: Metabolomics based on Enhanced Stimulated Raman Microscopy (prof. dr hab. Małgorzata Barańska)

Investigation of the catalyst for low-temperature hydrogen sulfide utilization (prof. dr. hab Joanna Profic-Paczkowska)

Investigation of the catalyst for low-temperature hydrogen sulfide utilization (prof. dr. hab Joanna Profic-Paczkowska)

Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu (dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ)

Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu (dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ)

Impact of the CDK4/6-targeted degradation by PROTACs on immune checkpoint signaling in cancer (Katarzyna Magiera-Mularz, PhD)

Impact of the CDK4/6-targeted degradation by PROTACs on immune checkpoint signaling in cancer (Katarzyna Magiera-Mularz, PhD)