Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

>> Program kształcenia - Fizyka <<

Uczestnictwo w programie kształcenia z fizyki pozwala na zdobycie specjalistycznego wykształcenia w dziedzinie fizyki oraz prowadzenie badań nad najważniejszymi aktualnie zagadnieniami współczesnej fizyki. Prace te mają nie tylko poznawczy charakter, ale niejednokrotnie ich wyniki mogą również znaleźć zastosowanie komercyjne w obszarze nowoczesnych technologii. Wśród badań z fizyki prowadzonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAIS) UJ można wymienić badania w zakresie klasycznej i kwantowej teoria pola, ogólnej teorii względności, fizyki statystycznej, problemów chaosu w fizyce klasycznej i kwantowej, informacji kwantowej, fizyki wysokich energii i teorii cząstek elementarnych, astrofizyki, astronomii neutrin, fizyki jądrowej, fizyki atomowej, molekularnej i optyki kwantowej, fizyki stanów skondensowanych, nauki o materiałach, fizyki przejść fazowych, fizyki powierzchni w tym fizyki nanostruktur i nanotechnologii, nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego, fizyki medycznej i ochrony środowiska, fizyki komputerowej i innych. Wiele z badań prowadzonych jest w zespołach interdyscyplinarnych wykraczających poza ściśle rozumianą fizykę.

WFAiIS UJ posiada najwyższą kategorię naukową A+, a badania prowadzone są w licznych współpracach z najlepszymi światowymi ośrodkami naukowymi. Uczestnicy programu kształcenia fizyki, prowadzonego w języku angielskim,  od początku włączani są w prace grup badawczych, co prowadzi do pracy w międzynarodowych zespołach i powinno owocować wystąpieniami konferencyjnymi i publikacjami naukowymi. Uzyskane w czasie kształcenia osiągnięcia i zawarte kontakty międzynarodowe niewątpliwie są pomocne na dalszych etapach kariery naukowej.

Podczas kształcenia jego uczestnicy mają również możliwość zdobycia wiedzy z innych działów fizyki i innych nauk ścisłych i przyrodniczych, a prowadząc zajęcia dydaktyczne rozwijają swoje umiejętności w przekazywaniu wiedzy.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Adiabatyczność na skróty w kwantowych komputerach i symulatorach (Supervisor: prof. dr hab. Jacek Dziarmaga)

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 91/IX/2021 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2022/2023, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs dla jednego doktoranta ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego na program kształcenia z Fizyki.
 
W ramach projektu NCN Quant-ERA II Call 2021 zatytułowanego ,,Adiabatyczność na skróty w kwantowych komputerach i symulatorach’’ zaakceptowana przez Dyrektora komisja przeprowadzi rekrutację do projektu, która będzie podstawą do przyjęcia wybranego kandydata na 4-letni program kształcenia z zakresu fizyki.
 
Kierownik projektu, prof. dr hab. Jacek Dziarmaga oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie: kwantowej symulacji, kwantowych sieci tensorowych, adiabatycznych obliczeń kwantowych.
Rozpoczęcie kształcenia w Szkole Doktorskiej planowane jest na 1 stycznia 2023.
 
Po ocenie kandydatów, przewodniczący komisji przedstawi dyrektorowi protokół wskazujący kandydata rekomendowanego do przyjęcia do szkoły w ramach projektu badawczego.
 

Opis projektu badawczego:

Procesy adiabatyczne stanowią sedno niezliczonych eksperymentów, znajdując zastosowania w kwantowych symulatorach i kwantowych komputerach sięgające od sekwencji adiabatycznych impulsów generujących kwantowe bramki logiczne w architekturach nadprzewodzących, po adiabatyczne przygotowanie stanów wielu cząstek kwantowych w układach zimnych atomów, żeby wspomnieć tylko o niektórych. Równocześnie adiabatyczne przygotowanie stanów kwantowych samo w sobie stanowi jeden z paradygmatów jak wykonywać obliczenia kwantowe. Mimo że twierdzenie adiabatyczne umożliwia wiele zastosowań, jest ono zarazem źródłem fundamentalnych ograniczeń szybkości wykonywania operacji.
 

Profil kandydata:

tytuł magistra fizyki lub bliska perspektywa uzyskania takiego tytułu; doświadczenie w badaniach z zakresu kwantowej teorii wielu ciał potwierdzone publikacjami naukowymi; umiejętność programowania w językach wysokiego poziomu; bardzo dobra zdolność komunikowania się w języku angielskim. 

Harmonogram konkursu:

  1. Otwarcie konkursu (rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 28.10.22
  2. Termin przesyłania aplikacji (zakończenie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 03.11.22
  3. Egzaminy wstępne: 07.11.22
  4. Ogłoszenie wyników: 09.11.22
  5. Wpisy: 10.11.22
  6. Wpisy (lista rezerwowa): 14.11.22
 
Dokumenty aplikacyjne (wymagane w ramach danego programu kształcenia oraz wynikające ze specyfiki projektu badawczego):
  • list motywacyjny;
  • CV;
  • kopia dyplomu magisterskiego (jeśli już posiada);
  • dane kontaktowe dwu badaczy, którzy mogą służyć opinią na temat kandydata; 
  • list rekomendacyjny napisany przez badacza posiadającego stopień doktora habilitowanego lub będącego pracownikiem zagranicznej placówki badawczej; 
  • dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe podane w CV np. kopie publikacji;
  • oficjalny wykaz ocen w czasie studiów magisterskich;
  • aplikacja z fotografią o wymiarach 35 mm × 45 mm na jasnym tle (niezależnie od wprowadzenia jej do elektronicznego systemu rekrutacji. 
Dokument w języku innym niż polski powinien być zaopatrzony w tłumaczenie przysięgłe na język polski lub angielski.
 
Prosimy o przesyłanie dokumentów aplikacyjnych na adres mailowy do Kierownika Projektu profesora Jacka Dziarmagi: jacek.dziarmaga@uj.edu.pl oraz umieszczenie ich w elektronicznym systemie IRK (irk.uj.edu.pl).
 
Dokumenty wymagane przy wpisie na program kształcenia fizyka:
  • podpisane wydrukowane podanie IRK o przyjęcie na program kształcenia w Szkole Doktorskiej;
  • kopia: dyplom potwierdzający kwalifikacje drugiego stopnia lub inny dokument ukończenia uczelni za granicą uprawniający do podjęcia studiów trzeciego stopnia w państwie, w którym został wydany lub uznany za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, a w przypadku, gdy w terminie rejestracji kandydat nie posiada jeszcze dokumentu tego dyplomu – wydane przez uczelnię zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu dyplomowego z podanymi ocenami z egzaminu dyplomowego, 
  • z pracy dyplomowej oraz na dyplomie, zawierające informację o uprawnieniu do podjęcia studiów trzeciego stopnia w państwie, w którego systemie działa ta uczelnia (dla absolwentów studiów drugiego stopnia także zaświadczenie zawierające te oceny z ukończonych studiów pierwszego stopnia),
  • kopia: suplement do dyplomu lub oficjalny transkrypt ocen, a w przypadku ich braku indeks lub inny dokument zawierający nazwy kursów oraz otrzymane oceny (którego skan został przesłany na etapie rejestracji),
  • do wglądu: oryginały wszystkich dokumentów przesyłanych na etapie rejestracji.
W przypadku narażenia na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, kandydat w momencie wpisu otrzymuje skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Kandydat jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym przez kierownika programu terminie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia (dotyczy tylko wybranych programów kształcenia).
 
Dyplomy ukończenia studiów wyższych uzyskane za granicą powinny być:
  1. opatrzone apostille, gdy kraj wydający dokument jest objęty Konwencją znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzoną w Hadze 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938) lub
  2. poddane legalizacji, w pozostałych przypadkach.
Do każdego dokumentu wydanego w języku innym niż polski lub angielski kandydat jest zobowiązany załączyć poświadczone tłumaczenie na język polski lub angielski.

Ubezpieczenie:

Każdy doktorant, w tym cudzoziemiec, przyjęty do szkoły doktorskiej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu (np. stosunku pracy, umowy zlecenie, działalności gospodarczej, podlegania jako członek rodziny do 26. roku życia, jako współmałżonek osoby ubezpieczonej). Składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego opłaca Uniwersytet Jagielloński i jest ona finansowana z budżetu państwa. Ponadto, doktorant pobierający stypendium doktoranckie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu.

WAŻNE:

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Dział Spraw Osobowych zgłasza każdego doktoranta przyjętego do Szkoły do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w momencie rozpoczęcia kształcenia. Do tego czasu kandydat – cudzoziemiec zobowiązany jest pokryć indywidualnie koszty ubezpieczenia na czas podróży, leczenia, etc.
Polecamy również
New physics in light of the primordial remnants from the early universe (Kierownik projektu: dr Chunshan Lin)

New physics in light of the primordial remnants from the early universe (Kierownik projektu: dr Chunshan Lin)

Quantum information aspects of holography (Kierownik projektu: dr Mario Flory)

Quantum information aspects of holography (Kierownik projektu: dr Mario Flory)

<font color=red>Fizyka</font></> (11.09.2020)</br>Kosmologiczne konsekwencje teorii wykraczających poza Model Standardowy w kontekście astronomii fal grawitacyjnych

Fizyka (11.09.2020)
Kosmologiczne konsekwencje teorii wykraczających poza Model Standardowy w kontekście astronomii fal grawitacyjnych

<font color=red>Fizyka</font></> (11.09.2020)</br>Quantum-effect-based Nanosensing and imaging: Novel glass-diamond photonic approach for the next generation biodiagnostic Applications

Fizyka (11.09.2020)
Quantum-effect-based Nanosensing and imaging: Novel glass-diamond photonic approach for the next generation biodiagnostic Applications