New physics in light of the primordial remnants from the early universe (Kierownik projektu: dr Chunshan Lin)

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 61/X/2022 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 26 października 2022 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2023/2024, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs dla jednego doktoranta/ki na program kształcenia Fizyka, ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego SONATA-BIS zatytułowanego New physics in light of the primordial remnants from the early universe.
Kierownik projektu dr Chunshan Lin z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie: Gravity and cosmology.

Opis projektu badawczego:

The project is devoted to searching for the new physics from the very early universe dated all the way back to 13.8 billion years ago, a tiny fraction of a second after the Big Bang. Similar to fossils in the paleontology, the early universe has also granted us quite a few precious remnants which may give us some clues to the new physics. The following three pieces of potential primordial fossils are particularly interesting to me: the stochastic gravitational waves background, the primordial black holes and the primordial magnetic field. They are the remnants of the physical processes during the very early universe, may have encoded very rich information about the new physics during this epoch. We aim at studying the origins, evolutions, and observational effects of these three primordial remnants. It is worth to notice that these three remnants may not be completely independent to each other. It is possible that two (or maybe even three) of them have a common origin. The research along this direction may uncover the mystery of the early universe, as well as the new physics that we have been searching for decades.

Profil kandydata:

• oczekiwana znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2
  • posiadany stopień mgr inż. z fizyki teoretycznej lub uzyskanie go przed rozpoczęciem kształcenia w Szkole Doktorskiej
  • wiedza z zakresu ogólnej teorii względności, kosmologii i kwantowej teorii pola
Konkurs przeprowadzi komisja rekrutacyjna, a jego wyniki będą podstawą do przyjęcia wybranego kandydata/ki.

Harmonogram konkursu

1. Ogłoszenie rekrutacji na stronie www Szkoły: 26.04.2023
  2. Rozpoczęcie rejestracji (start przyjmowania zgłoszeń w IRK): 10.05.2023
  3. Koniec rejestracji (zakończenie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 17.05.2023
  4. Weryfikacja i sprawdzanie dokumentów kandydatów: 18-26.05.2023
  5. Egzaminy wstępne: 29-31.05.2023
  6. Posiedzenie komisji: 31.05.2023
  7. Ogłoszenie wyników w IRK: 02.06.2023
  8. Wpisy: 05.06.2023 - 27.07.2023 oraz 22.08.2023 -31.08.2023
  9. Wpisy z listy rezerwowej: 01.09.2023-28.09.2023
  10. Oczekiwany termin rozpoczęcia kształcenia: 01.10.2023

Prosimy o umieszczenie dokumentów aplikacyjnych w elektronicznym systemie IRK (irk.uj.edu.pl

W przypadku narażenia na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, kandydat w momencie wpisu otrzymuje skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Kandydat jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym przez kierownika programu terminie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia (dotyczy tylko wybranych programów kształcenia).

1. opatrzone apostille, gdy kraj wydający dokument jest objęty Konwencją znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzoną w Hadze 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938) lub
  2. poddane legalizacji, w pozostałych przypadkach.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek Kierownika grantu, potwierdzony przez Kierownika Programu Kształcenia oraz na podstawie pisemnego uzasadnienia Doktoranta, Dyrektor Szkoły Doktorskiej NŚiP może odstąpić od wymogu przedstawienia apostille lub poddania legalizacji dyplomów ukończenia studiów wyższych lub innych dokumentów.

Każdy doktorant, w tym cudzoziemiec, przyjęty do szkoły doktorskiej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu (np. stosunku pracy, umowy zlecenie, działalności gospodarczej, podlegania jako członek rodziny do 26. roku życia, jako współmałżonek osoby ubezpieczonej). Składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego opłaca Uniwersytet Jagielloński i jest ona finansowana z budżetu państwa. Ponadto, doktorant pobierający stypendium doktoranckie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu.

Zakwaterowanie:

Istnieje możliwość starania się o miejsce w Domu Doktoranta. O otrzymaniu miejsca decyduje dostępność wolnych miejsc i spełnienie warunków opisanych na stronie Towarzystwa Doktorantów.

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Złożenie ślubowania dokonuje się poprzez złożenie osobistego podpisu pod treścią ślubowania w biurze Programu Kształcenia. Centrum Spraw Osobowych UJ zgłasza każdego doktoranta przyjętego do Szkoły do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w momencie rozpoczęcia kształcenia. Do tego czasu kandydat, w szczególności kandydat – cudzoziemiec, zobowiązany jest pokryć indywidualnie koszty ubezpieczenia na czas podróży, leczenia, etc.
Quantum information aspects of holography (Kierownik projektu: dr Mario Flory)

Adiabatyczność na skróty w kwantowych komputerach i symulatorach (Supervisor: prof. dr hab. Jacek Dziarmaga)

<font color=red>Fizyka</font></> (11.09.2020)</br>Kosmologiczne konsekwencje teorii wykraczających poza Model Standardowy w kontekście astronomii fal grawitacyjnych

Fizyka (11.09.2020)