Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kierownik programu kształcenia:

prof. dr hab. Barbara Gil
tel. 12 686 2469
barbara.k.gil@uj.edu.pl

Biuro programu kształcenia:

mgr Elżbieta Zembala
tel. 12 686 2757
elzbieta.zembala@uj.edu.pl

Limit miejsc
[rekrutacja regularna]:

Tura 1: 27 osób

Rekrutacja:

Zasady rekrutacji
Wymagane dokumenty
Tematy badawcze
Harmonogram rekrutacji

Dokumenty wypełnianie w języku polskim przez potencjalnego opiekuna naukowego:
Opinia pracownika naukowego o możliwości objęcia doktoranta opieką naukową w przypadku przyjęcia na program Chemia
Opinia o kandydacie

Zakończone rekrutacje:

Lista zakończonych rekrutacji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

>> Program kształcenia - Chemia <<

Indywidualnie opracowywany program kształcenia "Chemia" umożliwia uzyskanie szerokiej wiedzy będącej podstawą przyszłej kariery zawodowej, kompetencji niezbędnych do prowadzenia badań naukowych oraz nabycie i rozwijanie umiejętności dydaktycznych i zawodowych.  Na program kształcenia składają się przede wszystkim badania naukowe wykonywane w ramach przygotowywania rozprawy doktorskiej, zgodne z indywidualnym planem badawczym, przygotowanym przez doktoranta w porozumieniu z promotorem.  Podobnie kursy obowiązkowe i fakultatywne umożliwiają bardzo elastyczny dobór treści kształcenia.
 

Dedykowane programowi kształcenia "Chemia" kursy obowiązkowe rozwijające umiejętności zawodowe obejmują seminarium doktoranckie, kurs języka angielskiego na poziomie C1 oraz do wyboru 3 z 5 modułów:

  • zaawansowane techniki obliczeniowe i strukturalne;
  • syntetyczne i analityczne;
  • spektroskopowe; mikroskopowe;
  • indywidualnie wybrany kurs z oferty UJ. 

W ramach kursów fakultatywnych, rozwijających wiedzę ogólną, oferowane jest konwersatorium Szkoły Doktorskiej NŚiP, wymiennie z udziałem w wykładach PTChem oraz z Seminariami Wydziału Chemii

Zajęcia kształcące w zakresie umiejętności miękkich i wiedzy ogólnej obejmują wybrane kursy (wykłady lub zajęcia warsztatowe) do wyboru z listy ogłaszanej przed rozpoczęciem roku. Doktorant uczestniczy także w kursie warsztatowym, umożliwiającym realizację praktyk dydaktycznych oraz prowadzi lub współprowadzi zajęcia dydaktyczne w wymiarze do 60 godzin rocznie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu (dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ)

Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu (dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ)

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 61/X/2022 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 26.10.2022 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2023/2024, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs na jednego doktoranta ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego na program kształcenia chemia w dyscyplinie nauki chemiczne w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki - OPUS 24 zatytułowanego: ,,Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu”.
Kierownik projektu dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ, Zakład Chemii Nieorganicznej na Wydziale Chemii UJ oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie:

,,Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu”

 

Opis projektu badawczego:

Zakładanym celem projektu jest otrzymanie i scharakteryzowanie nowych luminescencyjnych sensorów gazów zbudowanych ze związków koordynacyjnych opartych na luminescencyjnych kompleksach metali. 

W projekcie użyty zostanie specjalny typ kompleksów platyny, palladu, srebra i złota, które tworzą supramolekularne agregaty z krótkimi odległościami metal-metal (M-M) wynikającymi z oddziaływań metalofilowych. Będziemy badać elastyczność takiego materiału, wspierającą modulowanie struktury  
i efektów optycznych pod wpływem wprowadzanych gazów, jak również efekt pamięci kształtu nanoporów – zdolność wybranych polimerów koordynacyjnych do stabilizacji kształtu struktury po usunięciu wymienianego rozpuszczalnika. Będziemy sprawdzać jak taki efekt może optymalizować strukturę w celu osiągnięcia wzmocnionej odpowiedzi optycznej na gazy. Wprowadzimy też chiralność, co umożliwi wykorzystanie kołowo spolaryzowanej luminescencji, czyli zróżnicowanej emisji światła prawo- i lewoskrętnie spolaryzowanego. Wszystkie te aspekty skierują nas na wielofunkcyjne luminescencyjne sensory gazów, które będą odpowiadać na różne gazy z użyciem różnych parametrów optycznych. Materiały będą otrzymane w formie krystalicznej, w finalnym etapie projektu również w postaci cienkich filmów dla zastosowań w rzeczywistych urządzeniach. 

Cele projektu pokrywają zatem syntezę nowych luminoforów pracujących jako efektywne czujniki gazów, zrozumienie mechanizmów detekcji gazów oraz preparatykę cienkich filmów do detektorów gazów nowej generacji. 

Profil kandydata/kandydatki:

Wymagania:

  • zainteresowanie przygotowaniem pracy doktorskiej w powiązaniu z tematyką projektu,
  • wykazuje predyspozycje do pracy badawczej, w tym syntezy nowych materiałów oraz ich szczegółowej charakterystyki fizykochemicznej,
  • posiada doświadczenie badawcze w zakresie syntezy i badania funkcjonalnych materiałów molekularnych, w tym molekularnych luminoforów opartych na kompleksach metali, udokumentowane publikacjami naukowymi, wystąpieniami na konferencjach międzynarodowych z dziedziny oraz udziałem w realizacji zbliżonych tematycznie grantów badawczych,
  • wykazuje znajomość metodyki badań luminescencyjnych materiałów krystalicznych, w tym metod dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego, spektrofluorymetrii UV-vis-NIR, oraz innych metod spektroskopowych w zakresie IR i UV-vis-NIR,
  • bardzo dobra organizacja pracy, 
  • oczekiwana znajomość j. angielskiego co najmniej na poziomie B2.

Dodatkowo od kandydata/kandydatki oczekujemy:

  • umiejętności pracy zespołowej,
  • dobrej organizacji pracy,
  • komunikatywności, dyspozycyjności oraz wysokiej kultury osobistej,

Dodatkowym atutem kandydata/kandydatki będzie:

  • udziału w projektach badawczych i opracowywanie raportów z badań,
  • doświadczenie związane z przygotowywaniem artykułów naukowych (wykaz publikacji i ich kopie prosimy dołączyć w systemie IRK.

Konkurs przeprowadzi komisja rekrutacyjna, a jego wyniki będą podstawą do przyjęcia wybranego kandydata/kandydatki

Harmonogram konkursu:

  1. Ogłoszenie o konkursie na stronie www Szkoły Doktorskiej: 03.07 – 17.07.2023 r.
  2. Otwarcie konkursu (rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 18.07.2023 r.
  3. Termin przesyłania aplikacji (zakończenie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 24.07.2023 r.
  4. Egzaminy wstępne: 03.08 - 4.08.2023 r.
  5. Ogłoszenie wyników: 09.08.2023 r.
  6. Wpisy: do 08.09.2023 r. 
  7. Wpisy (lista rezerwowa): 12.09.2023 r.
  8. Oczekiwany termin rozpoczęcia kształcenia: 02.10.2023 r. 

Procedura rekrutacji

Dodatkowo wymagane dokumenty wynikające ze specyfiki projektu badawczego:

  • wykaz publikacji i ich kopie
Prosimy o umieszczenie dokumentów aplikacyjnych w elektronicznym systemie IRK (irk.uj.edu.pl)

Dokumenty wymagane przy wpisie na Program Kształcenia Chemia, na rok akademicki 2023/2024

W przypadku narażenia na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, kandydat w momencie wpisu otrzymuje skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Kandydat jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym przez kierownika programu terminie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia (dotyczy tylko wybranych programów kształcenia).

Dyplomy ukończenia studiów wyższych uzyskane za granicą powinny być:

  1. opatrzone apostille, gdy kraj wydający dokument jest objęty Konwencją znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzoną w Hadze 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938) lub
  2. poddane legalizacji, w pozostałych przypadkach.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek Kierownika grantu, potwierdzony przez Kierownika Programu Kształcenia oraz na podstawie pisemnego uzasadnienia Doktoranta, Dyrektor Szkoły Doktorskiej NŚiP może odstąpić od wymogu przedstawienia apostille lub poddania legalizacji dyplomów ukończenia studiów wyższych lub innych dokumentów.

Do każdego dokumentu wydanego w języku innym niż polski lub angielski kandydat jest zobowiązany załączyć poświadczone tłumaczenie na język polski lub angielski.

WAŻNE:

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Złożenie ślubowania dokonuje się poprzez złożenie osobistego podpisu pod treścią ślubowania w biurze Programu Kształcenia. 

 

Polecamy również
Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

RamanSense: Metabolomika oparta na wzmocnionej stymulowanej mikroskopii ramanowskiej (prof. dr hab. Małgorzata Barańska)

RamanSense: Metabolomika oparta na wzmocnionej stymulowanej mikroskopii ramanowskiej (prof. dr hab. Małgorzata Barańska)

Badania katalizatora do niskotemperaturowej utylizacji siarkowodoru (prof. dr hab. Joanna Profic-Paczkowska)

Badania katalizatora do niskotemperaturowej utylizacji siarkowodoru (prof. dr hab. Joanna Profic-Paczkowska)