Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kierownik programu kształcenia:

prof. dr hab. Barbara Gil
tel. 12 686 2469
barbara.k.gil@uj.edu.pl

Biuro programu kształcenia:

mgr Elżbieta Zembala
tel. 12 686 2757
elzbieta.zembala@uj.edu.pl

Limit miejsc
[rekrutacja regularna]:

Tura 1: 27 osób

Rekrutacja:

Zasady rekrutacji
Wymagane dokumenty
Tematy badawcze
Harmonogram rekrutacji

Dokumenty wypełnianie w języku polskim przez potencjalnego opiekuna naukowego:
Opinia pracownika naukowego o możliwości objęcia doktoranta opieką naukową w przypadku przyjęcia na program Chemia
Opinia o kandydacie

Zakończone rekrutacje:

Lista zakończonych rekrutacji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

>> Program kształcenia - Chemia <<

Indywidualnie opracowywany program kształcenia "Chemia" umożliwia uzyskanie szerokiej wiedzy będącej podstawą przyszłej kariery zawodowej, kompetencji niezbędnych do prowadzenia badań naukowych oraz nabycie i rozwijanie umiejętności dydaktycznych i zawodowych.  Na program kształcenia składają się przede wszystkim badania naukowe wykonywane w ramach przygotowywania rozprawy doktorskiej, zgodne z indywidualnym planem badawczym, przygotowanym przez doktoranta w porozumieniu z promotorem.  Podobnie kursy obowiązkowe i fakultatywne umożliwiają bardzo elastyczny dobór treści kształcenia.
 

Dedykowane programowi kształcenia "Chemia" kursy obowiązkowe rozwijające umiejętności zawodowe obejmują seminarium doktoranckie, kurs języka angielskiego na poziomie C1 oraz do wyboru 3 z 5 modułów:

  • zaawansowane techniki obliczeniowe i strukturalne;
  • syntetyczne i analityczne;
  • spektroskopowe; mikroskopowe;
  • indywidualnie wybrany kurs z oferty UJ. 

W ramach kursów fakultatywnych, rozwijających wiedzę ogólną, oferowane jest konwersatorium Szkoły Doktorskiej NŚiP, wymiennie z udziałem w wykładach PTChem oraz z Seminariami Wydziału Chemii

Zajęcia kształcące w zakresie umiejętności miękkich i wiedzy ogólnej obejmują wybrane kursy (wykłady lub zajęcia warsztatowe) do wyboru z listy ogłaszanej przed rozpoczęciem roku. Doktorant uczestniczy także w kursie warsztatowym, umożliwiającym realizację praktyk dydaktycznych oraz prowadzi lub współprowadzi zajęcia dydaktyczne w wymiarze do 60 godzin rocznie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Synteza biblioteki potencjalnych inhibitorów proteaz wirusowych, szczególnie proteazy SARS-CoV-2, opartych na ugrupowaniu difluoroketonowym (dr hab. Aleksandra Pałasz)

Synteza biblioteki potencjalnych inhibitorów proteaz wirusowych, szczególnie proteazy SARS-CoV-2, opartych na ugrupowaniu difluoroketonowym (dr hab. Aleksandra Pałasz)
W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 91/IX/2021 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2022/2023, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs dla 1 doktoranta ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego na program kształcenia chemia.
W ramach projektu „Doktorat wdrożeniowy VI edycja” zatytułowanego „Synteza biblioteki potencjalnych inhibitorów proteaz wirusowych, szczególnie proteazy SARS-CoV-2, opartych na ugrupowaniu difluoroketonowym” zaakceptowana przez Dyrektora komisja przeprowadzi rekrutację do projektu, która będzie podstawą do przyjęcia wybranego kandydata na program kształcenia chemia.
Kierownik projektu dr hab. Aleksandra Pałasz oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie: „Synteza biblioteki potencjalnych inhibitorów proteaz wirusowych, szczególnie proteazy SARS-CoV-2, opartych na ugrupowaniu difluoroketonowym”.
Po odbyciu rozmów i ocenie kandydatów, przewodniczący komisji przedstawi dyrektorowi protokół wskazujący kandydata rekomendowanego do przyjęcia do szkoły w ramach projektu badawczego.

Opis projektu badawczego:

Celem projektu jest synteza biblioteki związków będących enzymatycznymi inhibitorami kompetencyjnymi i mogących znaleźć zastosowanie szczególnie jako substancje hamujące aktywność proteaz wirusowych, w tym proteazy wirusa SARS-CoV-2, oraz eksperymentalne potwierdzenie ich aktywności na szerokim zakresie enzymów. W pierwszym etapie projektu przy pomocy metod chemii kombinatorycznej zostanie przygotowana baza związków (peptydomimetyków) zawierających ugrupowanie difluoroketonowe. Projektowanie potencjalnych inhibitorów będzie wspomagane przez modelowanie komputerowe, które umożliwi zoptymalizowanie struktur pod względem powinowactwa do określonych enzymów, skupiając się szczególnie na proteazie 3CL (Mpro) SARS-CoV-2. Dokowanie molekularne pozwoli określić zakres stosowalności i teoretyczną aktywność biologiczną związków, która zostanie następnie potwierdzona eksperymentalnie w kolejnym etapie projektu z wykorzystaniem handlowo dostępnych enzymatycznych zestawów biochemicznych. Projekt będzie realizowany we współpracy z firmą Selvita.

Profil kandydata:

  • Dyplom magistra nauk chemicznych
  • Doświadczenie w wieloetapowej syntezie organicznej i analizie spektroskopowej związków organicznych
  • Znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
  • Znajomość podstaw modelowania molekularnego i biochemii w zakresie prowadzenia testów enzymatycznych będzie dodatkowym atutem
Ze względu na realizację projektu we współpracy z firmą Selvita, kandydat powinien być pracownikiem lub zostać zatrudnionym w firmie nie później niż 1 października 2022 roku.

Harmonogram konkursu:

  1. Otwarcie konkursu (rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 9 września 2022
  2. Termin przesyłania aplikacji (zakończenie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 13 września 2022, do godziny 12.00 (czasu polskiego)
  3. Egzaminy wstępne: 14 września 2022
  4. Ogłoszenie wyników: 16 września 2022
  5. Wpisy: 19-20 września
  6. Wpisy (lista rezerwowa): 21 września
Szczegółowe warunki tryb rekrutacji – dla Programu Kształcenia Chemia
 
Dokumenty aplikacyjne (wymagane w ramach Programu Kształcenia Chemia oraz wynikające ze specyfiki projektu badawczego).
Prosimy o przesyłanie dokumentów aplikacyjnych na adres mailowy do Kierownika Projektu aleksandra.palasz@uj.edu.pl oraz umieszczenie ich w elektronicznym systemie IRK (irk.uj.edu.pl).
Dokumenty wymagane przy wpisie na Program Kształcenia Chemia
 
W przypadku narażenia na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, kandydat w momencie wpisu otrzymuje skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Kandydat jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym przez kierownika programu terminie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia (dotyczy tylko wybranych programów kształcenia).
Dyplomy ukończenia studiów wyższych uzyskane za granicą powinny być: 
  1. opatrzone apostille, gdy kraj wydający dokument jest objęty Konwencją znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzoną w Hadze 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938) lub 
  2. poddane legalizacji, w pozostałych przypadkach. 
Do każdego dokumentu wydanego w języku innym niż polski lub angielski kandydat jest zobowiązany załączyć poświadczone tłumaczenie na język polski lub angielski. 

Ubezpieczenie: 

Każdy doktorant, w tym cudzoziemiec, przyjęty do szkoły doktorskiej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu (np. stosunku pracy, umowy zlecenie, działalności gospodarczej, podlegania jako członek rodziny do 26. roku życia, jako współmałżonek osoby ubezpieczonej). Składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego opłaca Uniwersytet Jagielloński i jest ona finansowana z budżetu państwa. Ponadto, doktorant pobierający stypendium doktoranckie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu. 

WAŻNE: 

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Dział Spraw Osobowych zgłasza każdego doktoranta przyjętego do Szkoły do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w momencie rozpoczęcia kształcenia. Do tego czasu kandydat – cudzoziemiec zobowiązany jest pokryć indywidualnie koszty ubezpieczenia na czas podróży, leczenia, etc.
Polecamy również
Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

Wielowymiarowa chiralność fibryli amyloidowych i jej wpływ na własności ich struktur (dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ)

RamanSense: Metabolomika oparta na wzmocnionej stymulowanej mikroskopii ramanowskiej (prof. dr hab. Małgorzata Barańska)

RamanSense: Metabolomika oparta na wzmocnionej stymulowanej mikroskopii ramanowskiej (prof. dr hab. Małgorzata Barańska)

Badania katalizatora do niskotemperaturowej utylizacji siarkowodoru (prof. dr hab. Joanna Profic-Paczkowska)

Badania katalizatora do niskotemperaturowej utylizacji siarkowodoru (prof. dr hab. Joanna Profic-Paczkowska)

Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu (dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ)

Luminescencyjne sensory gazów oparte na związkach koordynacyjnych wspieranych oddziaływaniami metalofilowymi: od elastyczności do efektu pamięci kształtu (dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ)