Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Biofizyka [więcej informacji]

>> Program Kształcenia Biofizyka <<

Biofizyka to interdyscyplinarny kierunek kształcenia, łączący elementy z pogranicza fizyki, biologii i inżynierii materiałowej po to, by jak najlepiej poznać procesy fizyczne zachodzące zarówno na poziomie molekularnym jak i na granicach międzyfazowych pomiędzy biomolekułami a otaczającym je środowiskiem. Dlatego program kształcenia ‘Biofizyka’ realizowany na Wydziale WFAiIS dedykowany jest ambitnym, dociekliwym młodym badaczom, którzy nie boją się wyzwań i są otwarci na poszukiwanie nowych rozwiązań, także poza swoją dziedziną.

Doktoranci mają możliwość uczestniczenia w realizacji różnorodnych projektów badawczych w jednej z wielu grup badawczych aktywnych na polu biofizyki. Do ich dyspozycji jest szeroki wachlarz nowoczesnych technik eksperymentalnych, takich jak  mikroskopia sił atomowych, NMR, spektrometria masowa, spektroskopia impedancyjna, fluorescencyjna, ramanowska, szczypce optyczne czy patch-calmping. Mogą też realizować projekty teoretyczne, modelując procesy biologiczne za pomocą zaawansowanych metod obliczeniowych. Dzięki temu program kształcenia ‘Biofizyka’ stwarza realną możliwość interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień badawczych i otrzymania wyników, które nie tylko pozwolą uzyskać stopień doktora ale także znajdą zastosowanie w medycynie, diagnostyce czy produkcji biomateriałów.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Biofizyka (12.08.2021)
Badania strukturalne białek w wysokich ciśnieniach na linii SOLCRYS w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 5/I/2020 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 stycznia 2020 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2020/2021, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs dla doktoranta ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego na program kształcenia Biofizyka.
 
W ramach projektu PERUDIUM BIS zaakceptowana przez Dyrektora komisja przeprowadzi rekrutację do projektu, która będzie podstawą do przyjęcia wybranego kandydata (-tki) na program kształcenia biofizyka.
 
Kierownik projektu prof. dr hab. Maciej Kozak oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie:
„Badania strukturalne białek w wysokich ciśnieniach na linii SOLCRYS w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS”.
 
Szczegółowych informacji na temat projektu udziela kierownik projektu – prof. dr hab. Maciej Kozak (ma.kozak@uj.edu.pl) lub dr inż. Joanna Sławek (joanna.slawek@uj.edu.pl). 
Streszczenie projektu stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.
Po odbyciu rozmów i ocenie kandydatów, przewodniczący komisji przedstawi dyrektorowi protokół wskazujący kandydata(-ów) rekomendowanego(-ych) do przyjęcia do szkoły w ramach projektu.

Harmonogram konkursu:

  1. Otwarcie konkursu: 26.08.2021
  2. Termin przesyłania aplikacji: 12.09.2021
  3. Egzaminy wstępne: 15-16.09.2021
  4. Ogłoszenie wyników: 20.09.2021
  5. Wpisy: 22-23.09.2021
  6. Wpisy (lista rezerwowa): 24-27.09.2021
 
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji znajdują się pod linkiem.
 

Dokumenty aplikacyjne:

  • życiorys (cv)
  • kopia dyplomu magisterskiego (lub równoważnego)
  • zaświadczenie o średniej ocen z ukończonych studiów pierwszego stopnia oraz zaświadczenie o średniej ocen z pierwszego roku studiów drugiego stopnia (magisterskich) lub, w przypadku studiów jednolitych magisterskich, zaświadczenie o średniej ocen z wyłączeniem ostatniego roku studiów
  • list motywacyjny
  • kopie dokumentów potwierdzających kompetencje i osiągnięcia naukowe.
Prosimy o przesyłanie dokumentów aplikacyjnych na adres mailowy do Kierownika Projektu ma.kozak@uj.edu.pl oraz umieszczenie ich w elektronicznym systemie IRK (irk.uj.edu.pl).
 

Dokumenty wymagane przy wpisie na program kształcenia biofizyka: 

  • podpisane i wydrukowane podanie IRK o przyjęcie na program kształcenia w Szkole Doktorskiej;
  • kopia: dyplom potwierdzający kwalifikacje drugiego stopnia lub inny dokument ukończenia uczelni za granicą uprawniający do podjęcia studiów trzeciego stopnia w państwie, w którym został wydany lub uznany za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, a w przypadku, gdy w terminie rejestracji kandydat nie posiada jeszcze dokumentu tego dyplomu – wydane przez uczelnię zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu dyplomowego z podanymi ocenami z egzaminu dyplomowego, z pracy dyplomowej oraz na dyplomie, zawierające informację o uprawnieniu do podjęcia studiów trzeciego stopnia w państwie, w którego systemie działa ta uczelnia (dla absolwentów studiów drugiego stopnia także zaświadczenie zawierające te oceny z ukończonych studiów pierwszego stopnia),
  • kopia: suplement do dyplomu lub oficjalny transkrypt ocen, a w przypadku ich braku indeks lub inny dokument zawierający nazwy kursów oraz otrzymane oceny (którego skan został przesłany na etapie rejestracji),
  • kopie innych dokumentów potwierdzających kompetencje i osiągnięcia naukowe,
  • do wglądu: dokument tożsamości oraz oryginały wszystkich dokumentów przesyłanych na etapie rejestracji

W przypadku narażenia na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, kandydat w momencie wpisu otrzymuje skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Kandydat jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym przez kierownika programu terminie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia (dotyczy tylko wybranych programów kształcenia).

 
Dyplomy ukończenia studiów wyższych uzyskane za granicą powinny być:
  1. opatrzone apostille, gdy kraj wydający dokument jest objęty Konwencją znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzoną w Hadze 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938) lub
  2. poddane legalizacji, w pozostałych przypadkach.
 
Do każdego dokumentu wydanego w języku innym niż polski lub angielski kandydat jest zobowiązany załączyć poświadczone tłumaczenie na język polski lub angielski.

Ubezpieczenie:

Każdy doktorant, w tym cudzoziemiec, przyjęty do szkoły doktorskiej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu (np. stosunku pracy, umowy zlecenie, działalności gospodarczej, podlegania jako członek rodziny do 26. roku życia, jako współmałżonek osoby ubezpieczonej). Składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego opłaca Uniwersytet Jagielloński i jest ona finansowana z budżetu państwa. Ponadto, doktorant pobierający stypendium doktoranckie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu.

WAŻNE:

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Dział Spraw Osobowych zgłasza każdego doktoranta przyjętego do Szkoły do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w momencie rozpoczęcia kształcenia. Do tego czasu kandydat – cudzoziemiec zobowiązany jest pokryć indywidualnie koszty ubezpieczenia na czas podróży, leczenia, etc.

Streszczenie projektu:

Jednym z ważnych i ciągle aktualnych problemów jest zachowanie struktury makrocząsteczek biologicznych (kwasów nukleinowych czy białek) w wysokich ciśnieniach. Problem ten w szczególności dotyczy enzymów białkowych, które potencjalnie mogą mieć zastosowania w biotechnologii. W ich przypadku istotne jest zachowanie zarówno struktury czwartorzędowej (multimeru) jaki i trzeciorzędowej w warunkach ekstremalnych, w których potencjalnie zachodzić może zarówno rozpad struktur oligomerów jak i struktury przestrzennej. 
 
Celem niniejszego projektu jest zbadanie zachowania w warunkach wysokich ciśnień wybranych białek modelowych (ksylanazy, izomerazy glukozy) zarówno w krysztale jak i w roztworze.
Izomeraza ksylozy/glukozy ze Streptomyces rubiginosus jest tetramerem zbudowanym z czterech identycznych podjednostek (homotetramer) i katalizuje odwracalną reakcję izomeryzacji cukrów prostych (ksylozy i glukozy). Kolejnym z wybranych do badań enzymów jest jednodomenowe białko - ksylanaza z Trichoderma longibrachiatum, który katalizuje reakcję przypadkowej hydrolizy wewnętrznych połączeń (-1,4-D-ksylozydowych) w ksylanie będącym głównym komponentem roślinnej hemicelulozy.
 
Struktury tych białek zostały już wcześniej poznane, jednak zaplanowane badania wysokociśnieniowe tych struktur są już nowością. Białka te zostaną wykrystalizowane i w oparciu o uzyskane kryształy przeprowadzone zostaną eksperymenty dyfrakcyjne w wysokich ciśnieniach (do 2 GPa) przy użyciu promieniowania synchrotronowego. Uzyskane dane dyfrakcyjne posłużą do rozwiązania i udokładnienia ich struktur krystalicznych. Równolegle do badań dyfrakcyjnych przeprowadzone zostaną analizy struktury tych białek w roztworze w wysokich ciśnieniach przy użyciu techniki małokątowego rozpraszania promieniowania synchrotronowego. Pozwoli to na zbadanie potencjalnych zmian strukturalnych ksylanazy i izomerazy glukozy zachodzących w roztworze.
Eksperymenty dyfrakcyjne i SAXS prowadzone będą zarówno na liniach pomiarowych w synchrotronach europejskich jak i w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego „SOLARIS” w Krakowie.
 
Obecnie w NCPS „SOLARIS” konstruowana jest linia badawcza SOLCRYS dedykowana do badań dyfrakcyjnych białek (PX) oraz pomiarów małokątowego rozpraszania promieniowania synchrotronowego (SAXS). Na linii SOLCRYS możliwe będą również badania struktury biomakrocząsteczek w wysokich ciśnieniach. W ramach planowanych badań SAXS i PX przewidzianych w niniejszym projekcie możliwa będzie weryfikacja możliwości badawczych linii SOLCRYS.
Polecamy również
Biofizyczne czynniki ograniczające precyzję powstawania wzoru w trakcie rozwoju tkanki (dr Marcin Zagórski)

Biofizyczne czynniki ograniczające precyzję powstawania wzoru w trakcie rozwoju tkanki (dr Marcin Zagórski)

<font color=red> Biofizyka </font>(19.08.2021)<br />Nanospektroskopowe badnie lokalnych zmian struktury DNA spowdowanych uszkodzeniami oksydacyjnymi i ich naprawą

Biofizyka (19.08.2021)
Nanospektroskopowe badnie lokalnych zmian struktury DNA spowdowanych uszkodzeniami oksydacyjnymi i ich naprawą