Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kierownik programu kształcenia:

dr hab. Grzegorz Tylko, prof. UJ
tel. 12 664 5336;
grzegorz.tylko@uj.edu.pl

Biuro programu kształcenia:

mgr inż. Anna Stec
tel. 12 664 6752
wb.doktoranci@uj.edu.pl

Limit miejsc
[rekrutacja regularna]:

Tura 1: 12

Instytut Botaniki: 3
Instytut Nauk o Środowisku: 1
Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych: 8

Rekrutacja:

Zasady rekrutacji
Wymagane dokumenty
Potwierdzenie pracownika naukowego
Harmonogram rekrutacji

>> Aplikuj, klikając w link <<

 

Zakończone rekrutacje:

Lista zakończonych rekrutacji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

>> Program kształcenia - Biologia <<

Program kształcenia z „Biologii” przygotowuje do uzyskania stopnia doktora w dyscyplinie nauki biologiczne. Więcej informacji dotyczących programu znajduje się na stronie Wydziału Biologii UJ
 

Tematyka prac doktorskich dotyczy badań z zakresu:

  • botaniki m.in.: cytologia roślin, ekologia roślin, embriologia klasyczna i eksperymentalna, fitogeografia, fitosocjologia, kultury in vitro tkanek i organów roślinnych, lichenologia, mikologia, paleobotanika, taksonomia roślin Strona główna - Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • biologii środowiskowej m.in.: badania ekosystemów, bioróżnorodność, ekologia ewolucyjna, ekotoksykologia, zarządzanie zasobami naturalnymi Instytut Nauk o Środowisku - Instytut Nauk o Środowisku - Wydział Biologii (uj.edu.pl)
  • zoologii i badań biomedycznych m.in.: antropologia, biologia komórek i tkanek, biologia rozwoju i rozrodu, endokrynologia, faunistyka, genetyka i procesy specjacji, neurobiologia i immunologia, hormonalnie zależne nowotwory, ksenoestrogeny a zaburzenia rozrodu Strona główna - Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego 
W zakresach tych prowadzone są liczne seminaria, wykłady i kursy do wyboru.
Oferowany program kształcenia trwa 8 semestrów i zapewnia możliwość osiągnięcia efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych określonych dla 8 poziomu PRK.

Program kształcenia „Biologia” umożliwia:

  • Uzyskanie kwalifikacji na zaawansowanym poziomie w zakresie nauk biologicznych.
  • Realizację pracy doktorskiej i zdobycie stopnia naukowego doktora na najstarszym uniwersytecie w tej części Europy: https://www.uj.edu.pl/uniwersytet-z-collegium-medicum/historia.
  • Rozwój osobisty poprzez uczestniczenie w pracach w doświadczonych zespołach badawczych, nawiązywanie krajowych i międzynarodowych kontaktów naukowych dzięki szerokiej współpracy z jednostkami naukowymi.
  • Prowadzenie badań interdyscyplinarnych oraz wieloaspektowe podejście do badań w ujęciu teoretycznym i praktycznym.
  • Kontakt z uznanymi naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych uczelni krajowych i zagranicznych z dyscypliny, w której prowadzone jest kształcenie.
  • Dostęp do wyspecjalizowanych laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt m.in. w mikroskopy diagnostyczne, mikroskop elektronowy transmisyjny do aplikacji biologicznych czy cytometr przepływowy.
  • Uczestnictwo w projektach badawczych oraz zdobywanie projektów własnych.
  • Uczestniczenie w szkołach letnich.
  • Zdobycie certyfikatów językowych.
  • Szeroko pojętą popularyzację nauki

Dodatkowo korzystania z:

  • możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym i towarzyskim miasta Krakowa
  • poznania i współpracy z doktorantami z różnych zakątków świata
  • zrzeszenia się w Towarzystwie Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • darmowego kształcenia
  • przyznanego stypendium i ubezpieczenia zdrowotnego
  • dodatkowego wynagrodzenia w przypadku pracy w projektach badawczych

Absolwent programu kształcenia Biologii:

  • Przygotowany jest do uprawiania nauki, realizowania badań oraz prowadzenia działalności dydaktycznej na poziomie akademickim.
  • Potrafi w praktyce wykorzystywać zdobytą wiedzę z obszaru nauk biologicznych do konstruowania innowacyjnych hipotez badawczych w celu rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych.
  • Potrafi wspierać rozwój innych poprzez działalność dydaktyczną z wykorzystaniem nowoczesnej metodyki, technik i narzędzi edukacyjnych
  • Posiada także niezbędne kompetencje społeczne
  • Rozumie potrzebę oraz wykazuje gotowość do realizacji społecznych zobowiązań wynikających z prowadzenia badań naukowych.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwiększenie możliwości predykcji cech wyglądu twarzy i czaszki w badaniach kryminalistycznych i antropologicznych poprzez zastosowanie rozwiazań genomicznych (Supervisor: prof. dr hab. Wojciech Branicki)

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 91/IX/2021 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2022/2023, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs dla jednego doktoranta ze stypendium na 4-letni program kształcenia Biologia.

W ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn.: Doktorat Wdrożeniowy I” przyznanego w konkursie VI edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” zatytułowanego „Zwiększenie możliwości predykcji cech wyglądu twarzy i czaszki w badaniach kryminalistycznych 
i antropologicznych poprzez zastosowanie rozwiązań genomicznych”
, zaakceptowana przez Dyrektora komisja przeprowadzi rekrutację do projektu, która będzie podstawą do przyjęcia wybranego kandydata na program kształcenia Biologia.

Po odbyciu rozmów i ocenie kandydatów, przewodniczący komisji przedstawi dyrektorowi protokół wskazujący kandydata rekomendowanego do przyjęcia do szkoły w ramach projektu badawczego.

Opis projektu:

Opracowanie metod umożliwiających odtworzenie wyglądu człowieka jest jednym z istotnych kierunków rozwoju genetyki sądowej. Portret odtworzony z danych genetycznych może dać organom śledczym dostęp do informacji obiektywnych (nie obarczonych błędem relacji świadków), umożliwiających szybsze schwytanie sprawcy. Celem projektu jest opracowanie narzędzia predykcyjnego pozwalającego na genetyczną weryfikację portretu pamięciowego sprawcy zdarzenia kryminalnego, a także poprawę dokładności odtwarzanego przyżyciowego wyglądu twarzy w badaniach identyfikacyjnych. Z badań antropologicznych i genetycznych wynika, że cechy wyglądu fizycznego człowieka, w szczególności cechy twarzy i czaszki są wysoce odziedziczalne. Zakładamy, że posiadane przez nas dane fenotypowe (m.in. skany 3D twarzy) i genetyczne (dane mikromacierzowe) umożliwią nam weryfikację istniejących i opracowanie nowych złożonych algorytmów predykcyjnych. W rezultacie wykorzystanie narzędzi genomicznych pozwoli na wiarygodne charakteryzowanie szeroko rozumianych cech wyglądu twarzy i czaszki w celu weryfikacji portretu pamięciowego opracowanego na potrzeby śledcze i wspomagania procesu odtwarzania wyglądu przyżyciowego osoby, której czaszka podlega identyfikacji. Projekt zakłada nowatorskie wykorzystanie metod sekwencjonowania pełnogenomowego na potrzeby predykcji wyglądu twarzy i czaszki z danych genetycznych. Takie podejście zredukuje błędy predykcji i umożliwi zwiększenie możliwości analizy próbek kryminalistycznych. W konsekwencji zminimalizujemy ryzyko wystąpienia błędów spotykanych przy tworzeniu portretów pamięciowych osób z zastosowaniem relacji świadków i poprawimy sprawność organów śledczych. 

Profil kandydata:

  • Wykształcenie wyższe z zakresu nauk biologicznych.
  • Udokumentowane zatrudnienie w jednostce zajmującej się badaniem DNA dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości.
  • Udokumentowany dorobek naukowy: publikacje naukowe oraz aktywny udział w konferencjach naukowych.
  • Udokumentowany udział w szkoleniach z zakresu analizy DNA i analiz statystycznych.
  • Biegłość w analizowaniu danych biologicznych z wykorzystywaniem programów takich jak R oraz programów graficznych z opcją analizy obrazu.
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie minimum C1.
  • Teoretyczna i techniczna znajomość metod laboratoryjnych między innymi: izolacja DNA, qPCR, sekwencjonowanie wielkoskalowe.
  • Dobra znajomość specyfiki badań DNA dla celów sądowych. 

Harmonogram rekrutacji:

  • Rejestracja w IRK: 26-31 sierpień 2022r.
  • Egzamin: 6 września 2022 r. 
  • Ogłoszenie wyników: 9 września 2022 r.
  • Wpisy: 12-14 września 2022 r.

Warunki formalne ubiegania się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej

Na program kształcenia Biologia w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych mogą zostać przyjęte osoby posiadające tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny uzyskany na kierunku w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.
 
W wyjątkowych przypadkach uwzględniających najwyższą jakość osiągnięć naukowych, o przyjęcie na program może ubiegać się również osoba, o której mowa w art. 186 ust. 2 ustawy, nieposiadająca tytułu magistra, będąca absolwentem studiów pierwszego stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, ale posiadająca status studenta na kierunku spośród wskazanych powyżej lub które ukończyły taki kierunek.
 
W celu potwierdzenia spełnienia warunku, o którym mowa w art. 186 ust. 2 ustawy, kandydat jest zobowiązany przedłożyć:
  • dwie opinie potwierdzające wysoką jakość prowadzonych prac badawczych oraz wysoki stopień zaawansowania tych prac, wydanych przez opiekunów naukowych posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego lub będących pracownikami zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, którzy posiadają znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych związanych z programem kształcenia
O spełnieniu przez kandydata warunku, o którym mowa w art. 186 ust. 2 ustawy rozstrzyga dyrektor w uzgodnieniu z przewodniczącym komisji.
 

Kryteria kwalifikacji

O kolejności kandydatów na liście rankingowej decydować będzie wyrażona liczbowo suma punktów uzyskanych w wyniku przeprowadzonej kwalifikacji, ustalona w oparciu o trzy etapy:
  1. Ustną prezentację projektu badawczego przedstawionego przez kandydata, ocenianą w skali 0 – 30 pkt.;
  2. Rozmowę kwalifikacyjną oceniającą wiedzę z zakresu obszaru badawczego prezentowanego projektu, ocenianą w skali 0–50 pkt.;
  3. Egzamin z języka angielskiego, ocenianego w skali 0–20 pkt.

Przebieg postępowania kwalifikacyjnego

Projekt badawczy związany tematycznie z planowanym doktoratem powinien zawierać: temat, krótkie wprowadzenie, cele badawcze, metodykę, oczekiwane wyniki. Projekt obejmuje maksymalnie 3–4 strony A4.
Kandydat będzie poproszony o 5-minutowe zaprezentowanie ustne przedłożonego projektu badawczego, a następnie zostanie z nim przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna z zakresu wiedzy obejmującej obszar badawczy jego projektu.
Zarówno prezentacja projektu jak i rozmowa prowadzone będą w języku polskim.
Egzamin z języka angielskiego przeprowadzany będzie przez zespół egzaminacyjny. Kandydat będzie oceniany według czterech kryteriów:
  1. Słownictwo + wymowa;
  2. Gramatyka;
  3. Płynność wypowiedzi;
  4. Interakcja.
W każdej z kategorii kandydat może otrzymać od 0 do 5 pkt.
 

Zasady obliczania wyniku kwalifikacji

Ostateczny wynik postępowania kwalifikacyjnego jest sumą punktów z trzech wyżej wymienionych etapów i jest liczbą z zakresu od 0 do 100.

Wymagane dokumenty

  1. Dokumenty wymagane do potwierdzenia rejestracji
Dokumenty należy przesłać bezpośrednio do systemu IRK:
  • potwierdzenie pracownika naukowego posiadającego tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego zatrudnionego w jednostce, w której realizowany jest program kształcenia i będącego kierownikiem projektu w ramach „Doktorat wdrożeniowy I” o możliwości podjęcia współpracy naukowej w określonym zakresie w przypadku przyjęcia na ten program kształcenia do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych (formularz do pobrania ze strony: strona programu);
  • opinia dla kandydata od pracownika naukowego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego lub będącego pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, który posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych związanych z dyscypliną nauk biologicznych;
  • projekt badawczy związany tematycznie z planowanym doktoratem. Projekt powinien zawierać: imię i nazwisko temat, krótkie wprowadzenie, cele badawcze, metodykę, oczekiwane wyniki i obejmuje maksymalnie 3–4 strony A4.
  • życiorys (CV) ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć naukowych;
  • dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe szczegółowo opisane w profilu kandydata i wyszczególnione w życiorysie, np. pierwsza strona artykułu;
  • oświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu doktoranta lub promesa zatrudnienia na czas realizacji doktoratu (podpisane przez prezesa/dyrektora lub osobę upoważnioną) wraz z informacją o kandydacie na opiekuna pomocniczego. Uwaga: Opiekunem pomocniczym, który pełni istotną funkcję w sprawowaniu opieki nad doktorantem biorącym udział w programie doktorat wdrożeniowy w całym okresie kształcenia w szkole doktorskiej, może być osoba posiadająca: 1) stopień naukowy doktora lub 2) co najmniej pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, lub 3) znaczące osiągnięcia w zakresie opracowania i wdrożenia w sferze gospodarczej lub społecznej oryginalnego rozwiązania projektowego, konstrukcyjnego, technologicznego lub artystycznego, o ponadlokalnym zakresie oraz trwałym i uniwersalnym charakterze.(do pobrania ze strony).
Do każdego dokumentu wydanego w języku innym niż polski lub angielski kandydat jest zobowiązany załączyć poświadczone tłumaczenie na język polski lub angielski.
Ponadto, w przypadku kandydata, będącego absolwentem studiów pierwszego stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich o którym mowa w art. 186 ust.2 ustawy: 
  • dwie opinie pracowników naukowych, o których mowa w pkt b) potwierdzające wysoką jakość prowadzonych prac badawczych oraz wysoki stopień zaawansowania tych prac 
  • zaświadczenie o byciu beneficjentem programu MNiSW „Diamentowy Grant” lub „Perły Nauki”jeśli kandydat takie posiada.

Dokumenty wymagane przy wpisie na studia:

a) oryginał podania IRK wygenerowanego z systemu, zawierającego fotografię,
b) kserokopia oraz oryginał do wglądu:

  • dyplomu potwierdzającego posiadanie tytułu magistra, magistra inżyniera albo równorzędnego na kierunku spośród wskazanych w szczegółowych warunkach naboru lub
  • dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów pierwszego stopnia lub dokument potwierdzający ukończenie trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich i potwierdzającego posiadanie statusu studenta na kierunku spośród wskazanych w szczegółowych warunkach naboru lub
  • dokumentu ukończenia studiów za granicą, dającego w państwie jego wydania prawo podjęcia kształcenia w celu uzyskania stopnia doktora lub uznanego za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem dającym kwalifikacje ujęte w pkt. b)
c) jeżeli kandydatowi nie został jeszcze wydany taki dyplom w terminie wpisu, składa on zaświadczenie o ukończeniu takich studiów oraz pisemne zobowiązanie o dostarczeniu dyplomu ukończenia studiów wyższych uprawniających do podjęcia kształcenia w celu uzyskania stopnia doktora w wyznaczonym terminie;
d) kserokopia oraz oryginał do wglądu: suplementu do dyplomu lub oficjalny transkrypt ocen, a w przypadku ich braku indeks lub inny dokument zawierający nazwy kursów oraz otrzymane oceny;
e) do wglądu: dokument tożsamości lub paszport;
f) oryginały wszystkich pozostałych dokumentów dostarczonych na etapie rejestracji;
g) tłumaczenie poświadczone na język polski lub angielski do każdego składanego dokumentu, który został sporządzony w języku innym niż polski lub angielski.
 
Kandydaci posiadający dyplom ukończenia szkoły wyższej uzyskany poza granicami Polski zobowiązani są dostarczyć dodatkowo następujące dokumenty:
h) dyplom studiów wyższych uzyskany poza granicami Polski opatrzony apostille albo poddany legalizacji. 
 

Ubezpieczenie:

Każdy doktorant, w tym cudzoziemiec, przyjęty do szkoły doktorskiej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu (np. stosunku pracy, umowy zlecenie, działalności gospodarczej, podlegania jako członek rodziny do 26. roku życia, jako współmałżonek osoby ubezpieczonej). Składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego opłaca Uniwersytet Jagielloński i jest ona finansowana z budżetu państwa. Ponadto, doktorant pobierający stypendium doktoranckie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu.

WAŻNE:

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Dział Spraw Osobowych zgłasza doktoranta przyjętego do Szkoły do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w momencie rozpoczęcia kształcenia, tj. najwcześniej od 1 października. Do tego czasu kandydat –cudzoziemiec zobowiązany jest pokryć indywidualnie koszty ubezpieczenia na czas podróży, leczenia, etc.
 
Podczas wpisu kandydat otrzyma skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Bez przedstawienia zaświadczenia podjęcie kształcenia jest niemożliwe. 

 

Polecamy również
Biologia (09.09.2021) Molekularne mechanizmy ochronnego wpływu treningu pływackiego na atrofie mięśni szkieletowych i przebieg stwardnienia zanikowego bocznego ALS

Biologia (09.09.2021) Molekularne mechanizmy ochronnego wpływu treningu pływackiego na atrofie mięśni szkieletowych i przebieg stwardnienia zanikowego bocznego ALS

<font color=red>Biologia </font> (20.08.2021)<br /> Rozwój małocząsteczkowych immunomodulatorów ludzkiego układu odpornościowego jako nowej terapii przeciwnowotworowej (Doktorat Wdrożeniowy)

Biologia (20.08.2021)
Rozwój małocząsteczkowych immunomodulatorów ludzkiego układu odpornościowego jako nowej terapii przeciwnowotworowej (Doktorat Wdrożeniowy)

<font color=red>Biologia </font> (20.08.2021)<br />SEL120, dualny inhibitor CDK8/CDK19 w leczeniu ostrej białaczki szpikowej: stratyfikacja pacjentów i potencjalni partnerzy do kombinacji (Doktorat Wdrożeniowy)

Biologia (20.08.2021)
SEL120, dualny inhibitor CDK8/CDK19 w leczeniu ostrej białaczki szpikowej: stratyfikacja pacjentów i potencjalni partnerzy do kombinacji (Doktorat Wdrożeniowy)

<font color=red>Biologia </font> (19.08.2021)<br />Wybrane strategie terapii celujących w nowotwory z mutacją w genie SMARCA4 (Doktorat Wdrożeniowy)

Biologia (19.08.2021)
Wybrane strategie terapii celujących w nowotwory z mutacją w genie SMARCA4 (Doktorat Wdrożeniowy)