Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kierownik programu kształcenia:

dr hab. Anna Wiśniewska-Becker, prof. UJ
tel. 12 664 6355
anna.m.wisniewska@uj.edu.pl

Biuro programu kształcenia:

mgr Teresa Perun
tel. 12 664 6932
teresa.perun@uj.edu.pl

Limit miejsc
[rekrutacja regularna]:

Tura 1: 20 miejsc

Rekrutacja:

Jak aplikować?

W ramach rekrutacji regularnej:
>> APLIKUJ, klikając w link <<


Rekrutacja do grantu:
link do rekrutacji podany jest w opisie projektu.

Zakończone rekrutacje:

Lista zakończonych rekrutacji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorat na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, w ramach SDNSiP

WBBiB nie tylko wchodzi w skład UJ, najstarszej i pod wieloma względami najlepszej polskiej uczelni, ale ma także na koncie własne osiągnięcia  - dwukrotnie uzyskaną najwyższą kategorię A+, a w latach 2014-2018 status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Wydział prowadzi też owocną współpracę naukową z ponad osiemdziesięcioma ośrodkami akademickimi z Polski i całego świata. Kształcenie doktorantów na WBBiB ma długą tradycję. Tematyka prac doktorskich określona jest przez badania naukowe prowadzone na naszym Wydziale, a udział doktorantów w tych badaniach jest dla Wydziału ogromnie ważny.
 
Doktoranci mają możliwość realizowania ciekawych projektów naukowych o różnorodnej tematyce, obejmującej zagadnienia takie jak:
Podstawy molekularne i mechanizmy powstawania różnych chorób oraz ich terapie:
- stres oksydacyjny; stan zapalny; uszkodzenia i naprawa DNA;
- nowotwory; miażdżyca; zawał serca; paradontoza; choroby autoimmunologiczne; oddziaływanie patogen-gospodarz (bakterie, grzyby, wirusy);
- transport leków; fototerapia; komórki macierzyste; inżynieria tkankowa; aptamery i przeciwciała
Bioenergetyka - m.in. badanie mechanizmów transferu energii i elektronów w fotosyntezie
Błony  biologiczne - fizyko-chemiczne własności błon, struktura domenowa, własności lipidów i białek błonowych
Czynniki transkrypcyjne i ekspresja genów
Sygnalizacja komórkowa
Fizjologia roślin - fotobiologia, fitoremediacja,
Ważne biologicznie cząsteczki, jak np. gangliozyd GD2; peptydy; karotenoidy; MCPIP1; GPCR; miRNA
Badania bioinformatyczne i modelowanie molekularne
 
Do dyspozycji pozostaje wysokiej klasy nowoczesna specjalistyczna aparatura naukowa umożliwiająca badania m.in. następującymi technikami:
- spektroskopii (elektronowego rezonansu paramagnetycznego; fluorescencji; dichroizmu kołowego; mas)
- sekwencjonowania peptydów i białek
- mikrokalorymetrii
- mikroskopii konfokalnej, sił atomowych
- cytometrii przepływowej
- fotolizy błyskowej
 
Na WBBiB realizowanych jest ok. 80 projektów badawczych. Udział w nich daje szansę na współautorstwo publikacji w renomowanych czasopismach naukowych o światowym zasięgu:
https://wbbib.uj.edu.pl/badania-projekty/publikacje
 
Wydział oferuje środki na badania własne doktorantów w ramach corocznie ogłaszanego konkursu:
https://wbbib.uj.edu.pl/badania-projekty/projekty-badawcze-mlodych-naukowcow
 
Na Wydziale odbywają się wykłady i seminaria prowadzone przez wybitnych specjalistów, w tym profesorów wizytujących ze znanych zagranicznych ośrodków naukowych.
Wydział oferuje partnerskie relacje między doktorantami a kadrą naukową, jak również bardzo przyjazny sekretariat.
 
 
 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mechanizmy indukcji uszkodzeń i naprawy DNA w oocytach i komórkach somatycznych ssaków (Supervisor: prof. dr hab. Jerzy Dobrucki)

Mechanizmy indukcji uszkodzeń i naprawy DNA w oocytach i komórkach somatycznych ssaków (Supervisor: prof. dr hab. Jerzy Dobrucki)

Ogłoszenie o naborze

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 91/IX/2021Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2022/2023, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs dla jednego doktoranta ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego, w ramach programu kształcenia Biochemia, biofizyka, biologia molekularna i biotechnologia.
 
W ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, zatytułowanego Stabilność genomu oocytów w komórkach somatycznych ssaków, Komisja zaakceptowana przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej  przeprowadzi rekrutację, która będzie podstawą do przyjęcia wybranego kandydata  na program kształcenia Biochemia, biofizyka, biologia molekularna i biotechnologia.
Zakład Biofizyki Komórki ogłasza zatem konkurs na stanowisko doktoranta, który będzie współrealizował projekt dotyczący mechanizmów indukcji uszkodzeń i naprawy DNA w oocytach i komórkach somatycznych ssaków. W projekcie stosowane są techniki z zakresu biologii komórki i biofizyki, takie jak mikroskopia fluorescencyjna, obrazowanie superrozdzielcze oraz  metody wykrywania  uszkodzeń i naprawy DNA w komórkach.
 

Cel projektu:

zrozumienie mechanizmów, które prowadzą do niższej, w porównaniu z komórkami somatycznymi, liczby mutacji w żeńskich komórkach rozrodczych. Badania prowadzone w ramach projektu obejmują m.in.: pomiary liczby pojedynczych pęknięć DNA (SSBs) w oocytach i komórkach somatycznych metodą STRIDE (Nucl. Acids Res, 2020), pomiary i obrazowanie lokalizacji czynników decydujących o naprawie pojedynczych uszkodzeń DNA w oocytach i komórkach somatycznych, ocenę zdolności naprawczych oocytów i zygot oraz ocenę roli czynników  naprawczych.

 
Kierownik projektu, prof. dr hab. Jerzy Dobrucki, oferuje możliwość zrealizowania doktoratu „Mechanizmy indukcji uszkodzeń i naprawy DNA w oocytach i komórkach somatycznych ssaków”. 
Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i ocenie kandydatów, przewodniczący komisji przedstawi Dyrektorowi protokół wskazujący kandydata rekomendowanego do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej w ramach projektu badawczego.
 
Zainteresowani kandydaci mogą kontaktować się bezpośrednio z kierownikiem projektu (jerzy.dobrucki@uj.edu.pl) w celu uzyskania szczegółowych informacji o planowanych badaniach.
 

Harmonogram konkursu:

  1. Otwarcie konkursu (rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 7 marca 2022 r. 
  2. Termin przesyłania aplikacji (zakończenie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 26 maja 2022 r. 
  3. Egzaminy wstępne: 2 czerwca 2022 r. 
  4. Ogłoszenie wyników w IRK: 13 czerwca 2022 r. 
  5. Wpisy: 14-28 czerwca 2022 r. 
Szczegółowe warunki trybu rekrutacji są dostosowane do konkretnego programu kształcenia zgodnie z obowiązującymi zasadami rekrutacji na dany akademicki (uzupełnia Szkoła).
 

Dokumenty aplikacyjne:

(wymagane w ramach danego programu kształcenia oraz wynikające ze specyfiki projektu badawczego):
  • życiorys

Prosimy o przesyłanie dokumentów aplikacyjnych na adres mailowy do Kierownika Projektu, prof. Jerzego Dobruckiego: jerzy.dobrucki@uj.edu.pl oraz umieszczenie ich w elektronicznym systemie IRK.

Bezpośredni link do rekrutacji w systemie IRK

Kandydat powinien spełniać następujące kryteria:

  • Posiadać podstawową wiedzę z zakresu biologii komórki i biofizyki,
  • Wykazać się dobrą znajomością j. angielskiego w mowie i piśmie
Więcej informacji na temat Zakładu Biofizyki Komórki znajduje się na stronie: https://helios.wbbib.uj.edu.pl/pl_PL/home

Ubezpieczenie:

Każdy doktorant, w tym cudzoziemiec, przyjęty do szkoły doktorskiej jest objęty  ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu (np. stosunku pracy, umowy zlecenie, działalności gospodarczej, podlegania jako członek rodziny do 26. roku życia, jako współmałżonek osoby ubezpieczonej). Składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego opłaca Uniwersytet Jagielloński i jest ona finansowana z budżetu państwa. Ponadto, doktorant pobierający stypendium doktoranckie jest objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz wypadkowym.

WAŻNE:

Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Dział Spraw Osobowych zgłasza każdego doktoranta przyjętego do Szkoły do  ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w momencie rozpoczęcia kształcenia. Do tego czasu kandydat – cudzoziemiec zobowiązany jest pokryć indywidualnie koszty ubezpieczenia na czas podróży, leczenia, etc.
Polecamy również
Rola karbamylacji w regulacji układu RAA oraz funkcjonalności endotelium (prof. dr hab. Piotr Mydel)

Rola karbamylacji w regulacji układu RAA oraz funkcjonalności endotelium (prof. dr hab. Piotr Mydel)

Doktorant wdrożeniowy: Charakterystyka działania selektywnego małocząsteczkowego inhibitora CDK8/CDK19 (SEL120/RVU120) w immunoterapii nowotworów (dr hab. Monika Bzowska)

Doktorant wdrożeniowy: Charakterystyka działania selektywnego małocząsteczkowego inhibitora CDK8/CDK19 (SEL120/RVU120) w immunoterapii nowotworów (dr hab. Monika Bzowska)

Struktura, biochemia, fizjologia i ewolucja bakteryjnych α2-makroglobulin z ludzkich periodontopatogenów Porphyromonas gingivalis i Tannerella forsythia (Opiekun: Mirosław Książek)

Struktura, biochemia, fizjologia i ewolucja bakteryjnych α2-makroglobulin z ludzkich periodontopatogenów Porphyromonas gingivalis i Tannerella forsythia (Opiekun: Mirosław Książek)

<font color=red>Biochemia, biofizyka, biologia molekularna i biotechnologia</font></> (21.09.2020)</br>Molekularne i komórkowe mechanizmy pro-regeneracyjnego działania pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs) z komórek macierzystych w uszkodzeniach niedokrwiennych serca: Rola microRNAs

Biochemia, biofizyka, biologia molekularna i biotechnologia (21.09.2020)
Molekularne i komórkowe mechanizmy pro-regeneracyjnego działania pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs) z komórek macierzystych w uszkodzeniach niedokrwiennych serca: Rola microRNAs