Zaangażowanie układów transmiterów gazowych w reakcję mózgu na aktywność napadową w zwierzęcych modelach epilepsji (prof. dr hab. Krzysztof Janeczko)

W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 91/IX/2021 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2022/2023, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza konkurs dla jednego doktoranta ze stypendium finansowanym ze środków projektu badawczego na program kształcenia PhD Programme in Biology.

W ramach projektu Preludium Bis-3 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, komisja zaakceptowana przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych przeprowadzi rekrutację do projektu, która będzie podstawą do przyjęcia wybranego kandydata na program kształcenia PhD Programme in Biology.

Kierownik projektu Prof. dr hab. Krzysztof Janeczko oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie: „Zaangażowanie układów gazotransmiterowych w reakcję mózgu na aktywność napadową w zwierzęcych modelach epilepsji".

Aplikacje przyjmowane są poprzez system IRK, który zostanie otwarty w dniu 25.07.2022r.

Harmonogram rekrutacji:

• Rejestracja kandydatów w IRK: 25 lipca – 25 sierpnia 2022 r.
  • Egzamin: 1-2 września 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników: 6 września 2022 r.
  • Wpisy: 08-13 września 2022 r.

Szczegółowe warunki / tryb rekrutacji - dostosowane do konkretnego programu kształcenia zgodnie z obowiązującymi zasadami rekrutacji na dany rok akademicki, to jest w roku akademickim 2022/2023 zgodnie z uchwałą nr 91/IX/2021 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2022/2023

Dla konkursów PRELUDIUM BIS 3 zasady rekrutacji oraz warunki przyznawania stypendium naukowego obejmują również kryteria zawarte w Załączniku nr 2 do Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych, określonego Uchwałą Rady NCN nr 79/2021 z dnia 9 września 2021 r. (pkt. 2.1.3).

Streszczenie:

W warunkach klinicznych, padaczka skroniowa objawia się samoistnymi, nawracającymi napadami drgawkowymi, prowadzącymi do zmian zapalnych, degeneracji neuronów i narastającej podatności na napady spowodowanej utratą równowagi pomiędzy „klasycznymi” neuroprzekaźnikami pobudzającymi i hamującymi. Koncepcja ta została znacząco zmodyfikowana po kolejnych odkryciach oddziaływań międzykomórkowych za pośrednictwem cząstek gazowych: tlenku azotu, tlenku węgla i siarkowodoru. Niewiele jednak wiadomo o możliwej roli neuroprzekaźników gazowych w epileptogenezie i ich niszczącym lub ochronnym wpływie na mózg. Dlatego, w naszym projekcie, skupimy się na wciąż niewystarczająco zdefiniowanym, zintegrowanym, czasowo-przestrzennym wzorcu reaktywności układów enzymatycznych, wytwarzających transmitery gazowe i zmian neurodegeneracyjnych zachodzących w mózgu po na napadach drgawkowych w zwierzęcych modelach epilepsji.

Wymagane dokumenty:

• życiorys (CV) z uwzględnieniem osiągnięć naukowych;
  • list motywacyjny wyjaśniający w jaki sposób zainteresowania i doświadczenie badawcze wnioskodawcy czynią go odpowiednim kandydatem do realizacji tego projektu;
  • list referencyjny dla kandydata od pracownika naukowego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego lub będącego pracownikiem zagranicznej instytucji naukowej, który posiada znaczne osiągnięcia związane z dyscypliną nauk biologicznych;
  • potwierdzenie pracownika naukowego posiadającego tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego zatrudnionego w jednostce, w której realizowany jest program kształcenia i będącego kierownikiem projektu o możliwości podjęcia współpracy naukowej w określonym zakresie w przypadku przyjęcia na ten program kształcenia do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych (formularz do pobrania ze strony: strona programu);
  • posiada lub najpóźniej w dniu wpisu do szkoły doktorskiej będzie posiadał tytuł magistra nauk przyrodniczych,
  • wykaz ocen z przedmiotów w ramach studiów wyższych

Profil kandydata:

• tytuł zawodowy magistra neurobiologii;
  • znajomość podstaw pracy laboratoryjnej, szczególnie z materiałem biologicznym;
  • doświadczenie w badaniach z użyciem modeli zwierzęcych (gryzonie) wraz z odpowiednimi, udokumentowanymi uprawnieniami;
  • doświadczenie w zastosowaniu technik histologicznych, w tym szczególnie immunohistochemicznych;
  • silna motywacja do prowadzenia badań naukowych i zaangażowanie w tematykę projektu;
  • pełna dyspozycyjność okresie realizacji projektu badawczego;
  • gotowość i predyspozycje do pracy zespołowej;
  • dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
Związek pomiędzy zegarem okołodobowym, zanieczyszczeniem światłem i rozwojem choroby Parkinsona – badania na modelu Drosophila melanogaster (dr hab. Milena Damulewicz)

Wpływ zanieczyszczenia światłem na starzenie układu wzrokowego – badania na modelu Drosophila melanogaster (dr hab. Milena Damulewicz)

Wpływ starzenia się na temperaturę ciała i wydolność antyoksydacyjną, a tym samym na stres oksydacyjny: brzemię zwierząt heterotermicznych (dr hab. Ulf Bauchinger, prof. UJ)

Łączny wpływ jednorodnej diety, podwyższonego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze i pestycydów, na funkcjonowanie dzikiej pszczoły (dr Zuzanna Filipiak)