Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grant dla Pani Aleksandry Synowiec

Pani Aleksandra Synowiec, prowadząca badania w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, w “Virogenetics, Laboratory of Virology” uzyskała grant na realizację badań w ramach projektu “Human norovirus: trails to enter the cell”  w wysokości 209 652 PLN. 

Gratulujemy serdecznie i życzymy owocnych badań! 

A oto kilka słów o tym ciekawym projekcie: 

W listopadzie 2019 roku, norowirus spowodował epidemię wśród miłośników klocków Lego w Bristolu, zamknął 46 szkół w Kolorado i zrujnował wspaniały rejs pasażerów na pokładzie norweskiego statku podróżującego z Miami do Los Angeles. Według Centrów Kontroli i Prewencji (CDC) norowirus jest jedną z głównych przyczyn zakażeń układu pokarmowego, wywołuje „grypę żołądkową”, inaczej zwaną „zimową chorobą żołądka”.  

Co ciekawe, naukowiec CDC, Aron Hall, nazwał norowirusa „idealnym patogenem ludzkim”. Dlaczego jest tak idealny? Ponieważ bardzo łatwo się nim zarazić, ale trudno go badać i leczyć. Tak naprawdę, gdyby wirusy umiałyby mówić to prawdopodobnie byłyby zazdrosne o norowirusa.  

W ramach tego projektu będziemy dążyć do zrozumienia wczesnych etapów infekcji norowirusowej. Spróbujemy wskazać, co jest potrzebne do infekcji, co później pomoże stworzyć model i odzwierciedlić infekcję w znacznie prostszych kulturach. Proponowany projekt może rzucić nieco światła na infekcję norowirusem i pomóc w opracowaniu nowych strategii terapeutycznych np. leków przeciwwirusowych. Wiecie, co mówią… Trzeba znać swojego wroga. 

Z niecierpliwością czekamy na wyniki badań!