Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Agata Kubisiak - Minigrant Talent Management [POB Anthropocene]

Nasza Doktorantka - Pani Agata Kubisiak pozyskała minigrant w Konkursie Minigranty Talent Management w ramach POB Anthropocene - gratulujemy!  👏👏👏  

Pani Agata będzie pracować nad określeniem przyczyn wzrostu zachorowań na COVID-19 wśród osób z chorobami cywilizacyjnymi. 

💰 Kwota: 50 000 zł 

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem badań. 

COVID-19 uznany jest przez specjalistów za idealny przykład choroby doby Antropocenu. Pojawienie się nowego wirusa SARS-CoV-2 oraz jego rozprzestrzenianie są skutkiem bardzo silnego oddziaływania człowieka na biosferę ziemską. Paradoksalnie, mimo postępu nauk medycznych, człowiek nie potrafi bronić się przed nowymi wirusami. Co więcej, rozwój cywilizacji spotęgował liczbę osób cierpiących na tzw. choroby cywilizacyjne, jak cukrzyca, czy choroby sercowo-naczyniowe. Te osoby są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19. Infekcja wirusowa rozpoczyna się od związania i wniknięcia wirusa do komórki żywiciela. W przypadku wirusa SARS-CoV-2, oddziaływanie to zachodzi poprzez glikoproteinę tzw. białko S.  

W niniejszym projekcie stawiamy hipotezę badawczą, że zwiększona podatność na ostry przebieg COVID-19 u osób z cukrzycą, jest efektem silniejszego wiązania S-proteiny wirusa do komórek. Zwiększona adhezja, spowodowana jest oddziaływaniem nie tylko z receptorami ACE2, ale innymi molekułami znajdującymi się na powierzchni komórek.  

Głównym narzędziem badawczym wykorzystywanym do realizacji projektu będzie mikroskop sił atomowych pracujący w trybie spektroskopii sił. Zastosowanie tej metody umożliwi bezpośredni pomiar oddziaływania S-proteiny z powierzchnią komórki, w naturalnym fizjologicznym środowisku.  

Jako ostatnie, realizowane będą pomiary określające, czy popularnie stosowane w leczeniu hiperglikemii leki przeciwcukrzycowe jak metformina czy inhibitory SGLT-2 (flozyny) mogą mieć wpływ na oddziaływanie białka S z powierzchnią komórek.  

Efekty realizacji projektu poszerzą wiedzę na temat oddziaływania wirusa z komórkami w stanie cukrzycowym oraz nad wpływem terapii farmakologicznej na to oddziaływanie.  

🔬 Życzymy powodzenia w prowadzeniu badań❗